Leszek Budrewicz Leszek Budrewicz
181
BLOG

Bolesław Prus do lustracji

Leszek Budrewicz Leszek Budrewicz Kultura Obserwuj notkę 1

Tylko zupelne nieistotnosc tradycji literckiej powoduje, ze czyta sie publicznie Boleslawa Prusa i juz. Niezalenie od tego, ze jest on mistrzem stylu, tak w prozie, jak w felietonach.

Aleksandra Glowackiego do kwestionowania sensownosci Powstania Styczniowego przywiodly wlasne doswiadczenia, ale mam nadzieje, ze ludzie dzis wiedzieli kogo czytaja. I ze "Lalka" przy najlepszej woli musi sie tlumaczyc  zawartego w niej antysemityzmu. Ale powiesc w sumie znakomicie sie broni sama.... 

Wiec teraz o Prusa niecheeci do Sienkiewicza. Za PRL-u w szkloe sredniej wsrod tekstow przerabianych "na polskim" byla atak publicystyczny Prusa na Sienkiewicza za "Ogniem i mieczem", zaciety i rzeczowy, ale atak,. I za styl i za wymowe .

I - konczac juz lustracje  Prusa - pod koniec zycia byla on powszechnie nieszanowanym pieczeniarzem na przyjeciach u wszytstich mozliwych warszawskich carskich notabli, a czesc patriotycznej mlodziezy, co nie widziala na oczy Powstania Styczniowego, traktowala go jako rosyjskiego slugusa. 

Dlatego udzial palacu Prezydenckiego, tego akurat Palacu, oznacza, ze na przyklad wiedza na temat literatury niemieckiej, nie ozncza od razu przytomnej orientacji w polskiej dziewietnastowiecznej klasyce. Bo srodowisko Pani Prezydentowej nie za takie rzeczy jest gotowe ludzi wieszac za jaja w bialy dzien.

Tymczasem Prusa czyta sie swietnie, bo to jednak znakomity stylista.

Leszek Budrewicz - dziennikarz, pisarz, poeta, wykładowca akademicki, działacz struktur podziemnych "Solidarności", w młodości wicemistrz Polski w piłce wodnej. Laureat nagrody miesięcznika „Odra” za reportaż o powodzi we Wrocławiu w 1997 roku. Publikacje: zbiory poezji "Pierwsza i druga wojna światów", „Pasta z rasta”, "Noc długich szyi", „Wiersze wezbrane”, „Wieczna teraźniejszość” oraz zbiór opowiadań "Złodziej cukierków". W latach 70’ i 80’ działacz opozycji (szczegóły: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Leszek_Budrewicz). W 2008 roku nakładem wrocławskiego IPN-u ukazała się książka: „Leszek Budrewicz. Z PRL do Polski. Wspomnienia z niejednego podwórka (1976–1989)” (więcej: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/9413/Z_PRL_do_Polski_Wspomnienia_z_niejednego_podworka_19761989.html) Pełny biogram: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Budrewicz

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura