Leszek Budrewicz Leszek Budrewicz
1830
BLOG

Brunatny

Leszek Budrewicz Leszek Budrewicz Polityka Obserwuj notkę 84

Heinrich Heine celnie przepowiedzial palenie ludzi, jako kontynuacje palenia ksiazek. To ze Grzegorz Braun mowi o zabijaniu, nie znaczy tez, ze ludzie nie beda zabijani. I Braun jako rezyser wie dobrze, ze zadaniem nabitej slowem strzelby, jest w koncu wystrzelic.

Jeszcze jako student pod koniec PRL Braun stanal na czele slusznego i skutecznego protestu na Uniwersytecie Wroclawskim. On, jego kolezanki i koledzy zadali zniesienia szkolenia wojskowego studentow. Poniewaz ta i inne podobne akcje przyniosly zniesienie obowiazkowego szkolenia wojskowego na uczelniach, Braun nie rozumie jak dziala bron palna. Nie rozumie, ze w swiecie broni palnej czesto nie ma dubli, a kula nie wraca do lufy, tylko dlatego, ze rezyser chce znowu krzyknac "akcja!".

Krwawa wojna domowa w Hiszpanii, tragedia Balkanow w latach dziewiecdziesiatych ubieglego wieku, terror w Ulsterze - zawsze zaczynaly sie od nierozwaznych slow.  Najpierw byly pogrozki, potem starcia na piesci. Ktos zostawal ranny lub zabity, siegano w pojedynczych przypadkach po bron palna i zaczynala sie pozoga. W walkach ulicznych w jednym tylko dniu wyborczym na przelomie 1932/33 zginelo w Niemczech 59 osob, czlonkow formacji SA, prawicowego Stahlhelmu, komunistycznego Rote Front i broniacej demokracji organizacji SPD Reichsbanner. Co bylo potem, kiedy z wielkiem trudem i ledwo, ledwo Hitler osiagnal wladze - wiadomo. A przeciez jego zapowiedzi masowych mordow tez byly traktowane dlugo jako takie sobie "austriackie gadanie".

Nawet na Papui - Nowej Gwinei drobna utarczka dwoch wiosek o swinie zakonczyla sie wieloletnia wojna podjazdowa, w ktorej - po obu stronach - zginelo w ciagu kilkunastu lat ponad 40 mieszkancow sasiadujacych ze soba wiosek.

W czasie nacjonalistycznej kampanii przeciwko Narutowiczowi w 1922 roku socjalista Ignacy Daszynski, ktory po latach potrafil przeciwstawic sie wprowadzajcemu wojsko do parlamentu PIlsudskiemu powiedzial  narodowcom: kto sieje wiatr, ten zbiera burze.  Wstrzas po zamordowaniu Narutowicza pozwolil szybko wybrac Wojciechowskiego, Ale na pogrzeb skazanego w mordzie sadowym na smierc, bo bez watpienia szalonego Eligiusza Niewiadomskiego przyszlo 10 tysiecy narodowcow. I jesli dzis Braun namiawia do strzelania do ludzi, to wystarczy zobaczyc w youtube nocna warte wystawiona przez Falnage przy grobie Niewiadomskiego, zeby zrozumiec, ze to nie jest rymkiewiczowska metafora.. Na filmie pelnym pochodni nie widac twarzy. Ja sobie na ekranie kredka brazowa dorysuje tam Brauna, Rymkiewicza i Winnickiego.

Ale polonista Grzegorz Braun jest mimo kreconych filmow slaby z historii. Ci, ktorzy rozkrecali spirale agresji i terroru bardzo czesto padali nastepnie jej ofiarami. Bo ropedzonej kuli, takze we wlasnym obozie, nikt, ani nic nie jeste stanie zatrzymac. Tak bylo z Trockim i Rohmem, Strasserem i Zinowjewem, wreszcie i z Dantonem, i z Robespierrem.

To, ze dzis unijne pieniadze, natowskie zobowiazania, piekna sloneczna pogoda i swieta wyborcze nie zwiastuja nam kraju politycznej przemocy, nie powinno uspic nikogo. Tak bardzo czesto wyglada swiat chwile przed tragedia. Ona nie jest nieunikniona, ale pod warunkiem, ze nawolywania do mordowania, ataki fizyczne i slowna agresja beda traktowane tak powaznie, jak na to zasluguja.

Slowa wypowiedziane przez Brauna moga przyniesc pieklo wszystkim, co z tego, ze takze tym, co je zaczeli pierwsi budowac.

Musze ze wstydem przyznac jedno: gra nazwiskiem w tytule tego komentarza, jest jednym z najbardziej prostackich sposobow prowadzenia publicznej polemiki. Ale w tym przypadku nie znajduje innych, bardziej subtelnych konceptow.

 

Leszek Budrewicz - dziennikarz, pisarz, poeta, wykładowca akademicki, działacz struktur podziemnych "Solidarności", w młodości wicemistrz Polski w piłce wodnej. Laureat nagrody miesięcznika „Odra” za reportaż o powodzi we Wrocławiu w 1997 roku. Publikacje: zbiory poezji "Pierwsza i druga wojna światów", „Pasta z rasta”, "Noc długich szyi", „Wiersze wezbrane”, „Wieczna teraźniejszość” oraz zbiór opowiadań "Złodziej cukierków". W latach 70’ i 80’ działacz opozycji (szczegóły: http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Leszek_Budrewicz). W 2008 roku nakładem wrocławskiego IPN-u ukazała się książka: „Leszek Budrewicz. Z PRL do Polski. Wspomnienia z niejednego podwórka (1976–1989)” (więcej: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/229/9413/Z_PRL_do_Polski_Wspomnienia_z_niejednego_podworka_19761989.html) Pełny biogram: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Budrewicz

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka